639 بازدیدسایت

آرشیو اخبار علمی و فناوری

۳ لایه سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب باز شد

۳ لایه از سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب پس از برطرف کردن چند مشکل باز شده است. این فرایند فردا نیز ادامه می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، پس از آنکه تیم پروژه تلسکوپ فضایی جیمز وب چند مشکل آن را حل کردند، مهمترین و پر ریسک ترین بخش این ماموریت در حال انجام است.

تیم کنترل پروژه در مریلند مجبور شدند پنل خورشیدی تلسکوپ را برای جذب انرژی بیشتر دوباره تنظیم کنند. همچنین آنها جهت تلسکوپ را دوباره تنظیم کردند تا تابش نور خورشید به ۶ موتور آن که بیش از حد داغ شده بودند را محدود کند. این موتورها به اندازه کافی خنک شدند تا بتوانند سپر خورشیدی را ایمن نگه دارند.

تلسکوپ مذکور که به اندازه یک زمین تنیس است، اکنون کاملا باز شده و در مرحله کشیدن سپرهای خورشیدی آن قرار دارد. این مرحله روز چهارشنبه تکمیل می شود.سپرهای خورشیدی نقش مهمی دارند و ابزار را در مقابل اشعه های این ستاره محافظت می کنند.

طبق بیانیه ای که ناسا منتشر کرده، فرایند کشش سه لایه نخست سپر خورشیدی تلسکوپ تکمیل شده است. نخستین لایه سپر عصر دیروز باز شد.

فرایند باز شدن و کشش دومین لایه سپر نیز دیروز ساعت ۴:۰۹ دقیقه عصر به وقت آمریکا آغاز شد و ۷۴ دقیقه طول کشید. باز شدن سومین لایه نیز ساعت ۵:۴۸ دقیقه عصر به وقت آمریکا آغاز شد و ۷۱ دقیقه به طور انجامید. در کل فرایند باز شدن لایه های سپر ۵ساعت و نیم طول کشیده است.

این ۳ لایه کمترین فاصله را تا خورشید دارند. قرار است دو لایه دیگر نیز تا فردا باز شوند.

جیمز کوپر مدیر بخش پروژه سپر خورشیدی وب در ناسا می گوید: کشش لایه های سپر خورشیدی کار چالش برانگیزی است. آزمایش این فرایند روی زمین بسیار سخت است.

ابزار مذکور که با هزینه ۱۰ میلیارد دلار ساخته شده، بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ ارسال شده به فضا است.

سیستم امنیتی با ۸ حسگر رونمایی شد

یک سیستم امنیتی با ۸ حسگر در نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیکی ۲۰۲۲ میلادی رونمایی شده که عرض هر حسگر آن یک اینچ است. این سیستم با موبایل کاربر فعال می شود.

به گزارش خبرزگزاری مهر به نقل از انگجت، بسیاری از سیستم های امنیتی همراه حسگرهایی عرضه می شوند که می توان با نصب آن به پنجره هرگونه ورود غیرمجاز را رصد کرد. یکی از محدودیت های چنین دستگاه هایی آن است که به طور معمول آنها فقط یک قابلیت کنترل دارند. این امر در بلند مدت هزینه های زیادی برای کاربران در بردارد.

درهمین راستا شرکت «آرلرو» که دوربین های امنیتی می سازد، راه حلی ایده آل برای حل این مشکل یافته است. این شرکت در نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیکی ۲۰۲۲ میلادی از یک سیستم امنیتی دارای چند حسگر و ۸ قابلیت نظارتی رونمایی کرد. این ابزار می تواند هرگونه حرکت( از جمله باز شدن در و پنجره)، نشت آب و تغییرات نور و دما را ردیابی کند.

عرض هر حسگر به اندازه یک اینچ است و به یک هاب ماژولی متصل می شود که شامل پد کلیدی و قابلیت NFC است. فرد می تواند با موبایلش این سیستم را فعال کند.

سیستم امنیتی آلرو در نیمه نخست ۲۰۲۲ میلادی برای فروش عرضه می شود.

پسماندهای الکترونیک با راهکارهای فناورانه بازیافت می‌شود

محققان در صدد هستند در قالب یک پروژه، پسماندهای الکترونیک را بازیافت کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، بر اساس آمارهای موجود، هر ایرانی در سال به طور میانگین حدود ۸ کیلوگرم پسماند الکترونیک تولید می‌کند. پسماندهای الکترونیک هر چند که به لحاظ مقدار، تنها ۲ درصد از کل مقدار پسماند را تشکیل می‌دهند اما به لحاظ آلودگی، منشاء ۷۰ درصد آلودگی‌ها هستند.

متاسفانه در طول سالیان اخیر، تدبیری در جهت برخورد با این پسماند پیچیده و بسیار خطرناک صورت نگرفته است.

با توجه به ضرورت مدیریت این پسماندها و ارائه راهکارهای فناورانه برای بازیافت و استخراج فلزات گران‌بها، راه‌اندازی یک سیستم پایلوت بازیافت اصولی پسماندهای الکترونیک اجرا شده است.

پس از انجام موفق طرح در فاز آزمایشگاهی و نتایج مثبت تست‌های انجام‌شده، فاز نیمه‌صنعتی آن توسط یک شرکت فناور در پارک علم و فناوری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین اجرا شده و برنامه‌ریزی‌های لازم برای توسعه در سطح سایر استان‌ها در حال انجام است.

اجرای فاز پایلوت به گونه‌ای است که پس از پایان این طرح، امکان گسترش آن به شکل صنعتی در سراسر کشور فراهم می‌شود.

از مهم‌ترین مزیت‌های این روش که در دو فاز جداسازی فیزیکی و شیمیایی انجام می‌شود، می‌توان به حذف کوره، کاهش پساب، افزایش سرعت فرآیند، بازگشت پلاستیک بوردها به چرخه استفاده مجدد و افزایش ظرفیت دریافت پسماند اشاره کرد.

با این طرح که توسط شرکت چرخه سبز بازیافت الکترونیک (رینو) در حال انجام است، فناوری جداسازی فیزیکی بوردهای الکترونیکی بدون نیاز به کوره در مسیر توسعه قرار گرفته و کسب و کارهای نوینی در خصوص مدیریت و بازیافت پسماندهای الکترونیکی ایجاد می‌شود.

طرح انتقال و بومی‌سازی فناوری‌های مرتبط با بازیافت و امحاء پسماند الکترونیک، ضمن رونق فرهنگ‌سازی روش‌های صحیح جمع‌آوری پسماندهای الکترونیکی، فناوری فرآیند جداسازی شیمیایی استخراج فلزات گران‌بها را توسعه می‌بخشد.

این طرح با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و با تکیه‌ بر توان متخصصان جوان داخلی، در مسیر اجرا قرار دارد.

واکسن ضد پیری ژاپن چیست؟

 
 
واکسن ضد پیری ژاپن روی موش ها موفق عمل کرده است، واکسن ژاپنی‌ها به بدن کمک می‌کند پادتن‌هایی بسازد که به سلول‌های پیری می‌چسبند و مورد هدف گلبول‌های سفید قرار می‌گیرند تا نابود شوند.
واکسن ضد پیری ژاپن چیست؟
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برنا گروهی از محققان ژاپنی مدعی ساخت واکسن پیری شده‌اند. آن‌ها می‌گویند واکسنی ساخته‌اند که می‌تواند سلول‌های موسوم به زامبی را از بین ببرد. شمار این سلول‌ها با افزایش سن بیشتر شده و با صدمه زدن به سلول‌های نزدیک‌شان بیماری‌های مختلفی از جمله سفتی عروق را به وجود می‌آورند.

محققان ژاپنی نظیر «تورو مینامینو» استاد دانشگاه «جونتندو» تایید کرده‌اند که واکسن پیری آن‌ها در موش‌ها شمار سلول‌های زامبی یا سلول‌های پیری را کاهش داده است. مینامینو می‌گوید: «می‌توانیم انتظار داشته باشیم که این واکسن برای درمان سفتی عروق، دیابت و سایر بیماری‌های سالخوردگی استفاده شود.» نتایج این تحقیقات در مجله Nature Aging منتشر شده است.

سلول‌های پیری به آن دسته از سلول‌هایی گفته می‌شود که دیگر تقسیم نمی‌شوند و از بین نمی‌روند. این سلول‌ها با ترشح موادی که موجب التهاب می‌شود به سلول‌های پیرامون خود آسیب می‌زنند. آن‌ها پروتئین موجود در این سلول‌ها را شناسایی کرده و بر اساس آمینو اسید سازنده این پروتئین واکسن خود را ساخته‌اند.

واکسن پیری در موش‌ها موفق بوده است

واکسن ژاپنی‌ها به بدن کمک می‌کند پادتن‌هایی بسازد که به سلول‌های پیری می‌چسبند و مورد هدف گلبول‌های سفید قرار می‌گیرند تا نابود شوند. این گروه با آزمایش واکسن پیری بر روی موش‌هایی که دچار سفتی عروق بودند، متوجه کاهش سلول‌های پیری و اثرات ناشی از این بیماری شدند. محققان می‌گوید تزریق واکسن به موش‌های سالخورده سرعت پیشرفت پیری را نسبت به موش‌هایی که واکسن نزده بودند، کاهش می‌دهد.

بسیاری از داروهایی که امروزه برای حذف سلول‌های پیری استفاده می‌شوند همان داروهای ضدسرطان‌اند که ممکن است عوارض جانبی متعددی داشته باشند. حالا گفته شده که عوارض جانبی این واکسن ژاپنی کمتر بوده و اثرگذاری بادوام‌تری را از خود نشان داده است. با این حال، هنوز باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد و از این درمان بر روی انسان‌ها استفاده شود. اگر در سال‌های آینده همه‌چیز موفق پیش برود، شاید در نهایت واکسنی برای مقابله با بیماری‌های سالخوردگی داشته باشیم.

 پارچه روباتیک ,اخبار اختراعات ,خبرهای اختراعات
محققان MIT در حال تولید پارچه‌ ای هستند که می‌ تواند حرکت کاربر را حس کرده و به آن واکنش نشان دهد. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از انگجت، تولید نساجی یکی از قدیمی‌ترین فناوری‌هایی است که بشر داشته، اما تطبیق پیشرفت‌های عصر اطلاعات با پوشاک آسان نیست. حتی قبلا تلاش‌هایی مانند پروژه Jacquard گوگل نیز انجام شده که سعی داشت لباس‌ها را وارد دوران مدرن کند، اما این تلاش چندان موفقیت آمیز نبود.

البته این باعث نشده که محققان دیگر تلاش نکنند. اخیرا تیمی از محققان موسسه فناوری ماساچوست و سوئد یک فیبر هوشمند ایجاد کرده اند که می‌تواند حرکت کاربر را حس کرده و به آن پاسخ دهد. این پارچه نرم روباتیک که OmniFiber نام دارد، دارای یک کانال مرکزی توخالی است که به یک محیط سیال اجازه می‌دهد تا از طریق آن عبور کند.

با کمک هوای فشرده، الیاف می‌تواند در صورت نیاز خم یا کشیده شود، پیچ خورده و منعطف باشد. این چیزی است که به این محصول امکان می‌دهد بازخورد لمسی را در زمان واقعی ارائه دهد و آن‌ها را شبیه به یک ماهیچه مصنوعی کند.

هوش مصنوعی چیست

با شنیدن یا خواندن اصطلاح هوش مصنوعی، تصاویر و اصوات گوناگونی در ذهن ما شکل می‌گیرد. برخی صدای دستیارهای هوشمندی همچون سیری و کورتانا و الکسا را می‌شنویم و برخی دیگر، به‌یاد تصاویر وحشتناک و نگران‌کننده‌ی فیلم‌های علم‌تخیلی همچون ترمیناتور می‌افتیم. عاشقان جدی‌تر سینما هم به‌احتمال زیاد چهره‌ی معصوم کاراکتر دیوید در فیلم تحسین‌شده‌ی استیون اسپیلبرگ (A.I. Artificial Intelligence) را به‌یاد می‌آورند. به‌هرحال هوش مصنوعی امروزه در ذهن و فکر بسیار از ما کاربران دنیای فناوری جا خوش کرده است و تا آینده‌ی نامعلوم هم جزوی از زندگی ما خواهد بود. همیار و همکاری که شاید آینده‌ای روشن و شاید ویرانه‌ای شبیه به فیلم ترمیناتور برای ما بسازد.

در علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی یا هوش ماشینی به هوشمندی گفته می‌شود که از هرنوع ماشین (و نه انسان) به‌دست بیاید. کتاب‌های مرجع در حوزه‌ی هوش مصنوعی، این علم را دانش مطالعه‌ی کارگزارهای هوشمند می‌دانند که چنین تعریف می‌شوند: «هر دستگاهی که توانایی درک محیط و فعالیت با حداکثر شانس موفقیت را داشته باشد». درمجموع اصطلاح هوش مصنوعی برای توصیف ماشین‌ها یا کامپیوترهایی به‌کار می‌رود که فعالیت‌های شناختی وابسته به ذهن انسان را به‌خوبی انجام دهند. ازمیان فعالیت‌های مهم شناختی می‌توان به «یادگیری» و «حل مسئله» اشاره کرد.

"هوش

فعالیت‌هایی که در دسته‌ی فعالیت‌های هوشمندانه‌ی ماشینی قرار می‌گیرند، به‌مرور زمان تغییر می‌کنند و درواقع با توانمندتر شدن ماشین‌ها، برخی فعالیت‌ها دیگر لزوما هوشمندانه نیستند. تئوری تسلر در تعریف هوش مصنوعی می‌گوید هر دستاوردی که تاکنون انجام نشده باشد، هوش مصنوعی نام می‌گیرد. درنتیجه امروزه انجام فعالیت‌هایی همچون تشخیص کاراکتر دیگر یک ماشین را هوشمند نمی‌کنند. در دنیای مدرن، وظایف پیچیده‌تری همچون تشخیص صحبت‌های انسان، رقابت در بازی‌های استراتژیک همچون شطرنج و گو و هدایت خودکار ماشین‌ها، هوشمندی واقعی را در کامپیوترها تعریف می‌کنند.خورشید مصنوعی چین،اخبار علمی،خبرهای علمی
خورشید مصنوعی چین در آخرین آزمایش خود به مدت ۲۰ دقیقه با دمای خیره کننده ۷۰ میلیون درجه‌ای خود، پنج برابر گرمتر از خورشید واقعی است.

به گزارش انتخاب به نقل از نیویورک پست، دانشمندان امیدوارند که این  دستگاه به استفاده از قدرت همجوشی هسته‌ای کمک کند، که بشریت را یک قدم به ایجاد “انرژی پاک نامحدود” با تقلید واکنش‌هایی که به طور طبیعی در داخل خورشید رخ می‌دهد، نزدیک‌تر می‌کند.

محققان مشغول آزمایش‌هایی در تاسیسات راکتور همجوشی هسته‌ای (EAST) هستند تا سیستم گرمایش کمکی آن را «گرم» و «بادوام‌تر» کنند.

این تأسیسات «خورشید مصنوعی» نامیده می‌شود، زیرا واکنش همجوشی هسته‌ای را تقلید می‌کند که انرژی خورشید واقعی را تامین می‌کند که از گاز‌های هیدروژن و دوتریوم به عنوان سوخت استفاده می‌کند، که توسط چینی‌ها طراحی و توسعه یافته است و از سال ۲۰۰۶ توسط دانشمندان از سراسر جهان برای انجام آزمایش‌های مرتبط با همجوشی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

خورشید مصنوعی چین،اخبار علمی،خبرهای علمی

اما این پروژه به تازگی به یک نقطه عطف مهم رسیده است، محققان موفق شدند “خورشید مصنوعی” را در دمای ۷۰ میلیون درجه به مدت ۱۰۵۶ ثانیه یا ۱۷ دقیقه و ۳۶ ثانیه اجرا کنند، خورشید واقعی در هسته خود دمایی در حدود ۱۵ میلیون درجه دارد.

گونگ شیانزو، محقق مؤسسه فیزیک پلاسما آکادمی علوم چین، به شین هوا گفت: “عملیات اخیر یک پایه علمی و تجربی محکم برای راه اندازی یک راکتور همجوشی ایجاد می‌کند. “

آخرین آزمایش نیز که از اوایل دسامبر آغاز شد تا ژوئن ادامه خواهد داشت. سانگ یونتائو، مدیر موسسه فیزیک پلاسما گفت: «[این آزمایش]بار دیگر رکورد جهانی را به چالش کشید. ما به طور جامع این فناوری را تایید کرده‌ایم و آن را گامی بزرگ به جلو از تحقیقات پایه تا کاربرد‌های مهندسی سوق داده‌ایم.»

تلسکوپ فضایی “جیمز وب” مانوری حیاتی را پشت‌ سر گذاشت
تلسکوپ فضایی

تلسکوپ فضایی جیمز وب یکی از مراحل حیاتی پس از پرتاب را پشت سر گذاشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، این رصدخانه غول‌پیکر روز گذشته ۲۵ دسامبر(چهارم دی) از پایگاه فضایی اروپا در کورو، گویان فرانسه(مستعمره‌ای در شمال آمریکای جنوبی و در همسایگی برزیل) در ساعت ۷:۲۰ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۵۰ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد و پس از گذشت ۱۲.۵ ساعت مانوری حیاتی را طی سفر یک ماهه خود به سمت مدار مورد نظر آغاز کرد. طی این مانور،  تلسکوپ فضایی جیمز وب به مدت ۶۵ دقیقه پیشران خود را روشن کرد و طبق بیانیه‌ای از ناسا این مرحله در ساعت ۸:۵۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۵:۲۵ به وقت تهران) به پایان رسید.

این تلسکوپ فضایی قرار است در مداری به نام “نقطه لاگرانژ زمین-خورشید ۲” یا L۲ در فاصله‌ی حدود ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین و پشت به خورشید قرار بگیرد.

این فضاپیما با گذشت ۱۲ ساعت از پرواز ۱۰ درصد از مسیر خود را پیموده است. هنگامی که تلسکوپ به فاصله ۱۶۰ هزار کیلومتری از زمین قرار رسید، مانوری حیاتی برای اطمینان از رسیدن “وب” به مقصد انجام گرفت.

به گفته‌ی ناسا، این مانور روشن کردن پیشران که “Mid-Course Correction Burn ۱a” یا “MCC۱a” نام دارد، مهم‌ترین مانور مداری از سه مانوری بوده است که “وب” در طول سفر خود به نقطه لاگرانژ ۲ انجام می‌دهد و تنها مانوری بوده که نیاز به زمان‌بندی دقیق داشته است.

به طور معمول فضاپیماها باید در ساعات اولیه پس از پرتاب یک مانور برای تعیین مسیر انجام دهند با این حال این مانور برای “وب” با محدودیت مهمی روبرو بود. به گفته‌ی ناسا، این فضاپیما قادر به کاهش سرعت نیست زیرا انجام چنین کاری نیازمند چرخیدن است و چرخیدن تجهیزات حساس “جیمز وب” را در معرض تشعشعات خورشید قرار می‌دهد.

بنابراین این رصدخانه تنها می‌تواند سرعت خود را افزایش دهد و به همین دلیل توالی پرتاب این تلسکوپ به گونه‌ای طراحی شده بود که موشک آریان ۵ به جای فراهم کردن انرژی بیشتر، انرژی کمتری نسبت به آنچه نیاز بود فراهم کند. مانور “MCC۱a” فرصتی بود که این تلسکوپ مسیر خود را به سمت نقطه لاگرانژ۲ تنظیم کند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نیز پس از پرتاب این تلسکوپ در توییتی نوشت: به ناسا و همه‌ی کسانی که پرتاب امروز تلسکوپ فضایی جیمز وب را رقم زدند تبریک می‌گویم. “وب” نمونه درخشانی است که قدرت رویا پردازی‌های بزرگ را نشان می‌هد. ما می‌دانستیم که این پروژه تلاشی پرخطر خواهد بود اما خطرهای بزرگ، پاداش‌های بزرگی به همراه می‌آورد.

با تکمیل مانور “MCC۱a”، اکنون تلسکوپ جیمز وب دو مانوری که به زمان‌بندی دقیق احتیاج داشته‌اند را با موفقیت پشت سر گذاشته است. از این پس سایر مراحل آماده‌سازی در زمان‌بندی منعطف‌تری انجام می‌گیرد.

سفر فضایی با بالون به جو زمین با مبلغ ۱۲۵ هزار دلار

کلیه افراد متقاضی سفر فضایی با بالون توسط شرکت اسپیس پرسپکتیو می توانند با تهیه بلیت های ۱۲۵ هزار دلاری ثبت نام کنند. این سفر در اواخر سال 2024 انجام خواهد گرفت.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، شرکت اسپیس پرسپکتیو قرار است علاقمندان به سفر فضایی را از طریق بالون به فاصله ۲۰ مایلی جو زمین بفرست.د کلیه متقاضیان می توانند با تهیه بلیت ۱۲۵ هزار دلاری با کمک یک بالون لوکس به سفر بروند. شروع سفر به آسمان از اواخر سال ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد. فضاپیمای موسوم به Spaceship Neptune که شبیه به یک بالون سبک است قرار است با کمک هیدروژن مسافران را به بالای جو زمین منتقل کند.

 افراد متقاضی می توانند با پرداخت هزار دلار بلیط این سفر را رزرو کنند. همچنین ۸ مسافر اولیه این سفر از سکوی پرتاب در مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا فرستاده می شوند.

شرکت اسپیس پرسپکتیو اعلام کرده این سفر در حدود ۶ ساعت به طول می انجامد و مسافران در این سفر از بهترین خدمات مانند صندلی ها، سرویس بهداشتی و دیگر امکانات و همچنین استفاده از وای‌فای بهره‌مند خواهند بود. همچنین با حضور یک کاپیتان در فضاپیما نیازی به آموزش تخصصی مسافران نخواهد بود و آنها تنها می توانند از

ساعت هوشمندی که می تواند قندخون کاربر را اندازه گیری کند ( CES 2021 )

یک استارتاپ ژاپنی ساعت هوشمندی را توسعه داده که بدون نیاز به هیچ وسیله دیگری می‌تواند قند خون را اندازه گیری کند. این ساعت هوشمند ظاهری شبیه به اپل واچ دارد و قادر است به طور مداوم قند خون کاربر را به روش  نادرون‌رو (Noninvasive) اندازه گیری کند.

در این ساعت مواد اولیه ویژه‌ای با قابلیت طیف سنجی به کار برده شده است. این مواد در زمان روشن شدن ساعت و با تنظیمات اولیه فعال خواهد شد بعد از گذشت ۲۰ ثانیه نتیجه سنجش قند خون نمایش داده می شود.

شرکت  Quantum Operation Inc اعلام کرده در آینده نزدیک از این گجت پوشیدنی در بیمارستانها استفاده خواهد کرد. همچنین داده‌های این ساعت را برای اهداف تحقیقاتی نیز مورد استفاده قرار خواهد داد.

ارسال نخستین توییت با تراشه مغزی توسط یک مرد دچار فلج مغزی

ارسال نخستین توییت با تراشه مغزی توسط یک مرد دچار فلج مغزی

یک مرد ۶۲ ساله استرالیایی که مبتلا به فلج مغزی است، اولین توییت خود را با یک تراشه مغزی و بدون نیاز به زدن هیچ کلید یا ایجاد صدایی ارسال کرد.

به گزارش ایسنا وبه نقل از آی‌ای، یک مرد ۶۲ ساله استرالیایی که به علت ابتلا به بیماری “اسکلروز جانبی آمیوتروفیک”(ALS) فلج شده است، اولین فردی است که با استفاده از “رابط مغز و رایانه” توانست پیامی را در رسانه‌های اجتماعی ارسال کند.

رابط‌های مغز و رایانه(BCI) فناوری بزرگ جدید در دنیای فناوری هستند. در حالی که برخی از افراد مانند “ایلان ماسک” در همین اوایل سال آینده می‌خواهند از آن برای بهبود تجربیات انسانی استفاده کنند، برخی دیگر مانند شرکت “سینکرون”(Synchron) که رابط کاربری آن به “فیلیپ اوکیف”(Philip O’Keefe) استرالیایی کمک کرد اولین توییت خود را ارسال کند، می‌خواهند آن را به عنوان یک پروتز برای بیماران مبتلا به فلج اندام و همچنین به عنوان یک درمان برای دیگر بیماری‌های عصبی مانند بیماری پارکینسون در آینده بسازند.

رابط مغز و رایانه شرکت “سینکرون” از طریق یک ایمپلنت مغزی به نام “استنترود”(Stentrode) کار می‌کند که برای نصب آن نیازی به هیچ جراحی مغزی نیست. در بیانیه مطبوعاتی این شرکت آمده است، در عوض، این شرکت از تکنیک‌هایی که معمولاً برای درمان سکته مغزی استفاده می‌شود، برای کاشت “استنترود” از طریق سیاهرگ گردن استفاده می‌کند.

طرح صیانت در مرکز پژوهش های مجلس رد شد

طرح صیانت در مرکز پژوهش های مجلس رد شد.

به گزارش آژانس اخبار فناوری تکنا، در نامه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی که توسط دکتر نگاهداری تنظیم شده است از کاهش سرمایه اجتماعی نهادی، ایجاد بی‌ثباتی در قوانین و مقررات اقتصادی، به مخاطره افتادن امنیت سرمایه‌گذاری، مداخله بسیار زیاد طرح در شئون مختلف زندگی مردم، ترغیب نخبگان به مهاجرت، ابهام و عدم شفافیت در مفاد و فرآیند تقنین و … به عنوان اشکالات جدی این طرح ذکر شده است.

هک رمز عبور در کمتر از یک‌ ثانیه!

معروف‌ترین پسورد‌های مورد استفاده مردم جهان در سال ۲۰۲۰ امنیت پایینی دارند.

 

به گزارش گروه وب‌گردی خبرگزاری صدا و سیما، زمانی به گوشی، کارت‌ بانکی، اکانت سیستم‌ کامپیوتری، ایمیل و امکانات‌ مربوط به آنها دسترسی خواهیم داشت که رمز عبور برای استفاده از آن‌ها را مشخص کرده باشیم.

 

هک رمز عبور در کمتر از یک‌ ثانیه!

 

برخی از ما نخستین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، به عنوان رمز عبور انتخاب می‌کنیم. مثلا ۱ تا ۶، بعضی سال تولدمان، شماره شناسنامه و شماره تلفن همراه، بعضی‌ نیز یک رمز سخت و غیر قابل تشخیص که البته باید حواسمان باشد تا آن را فراموش نکنیم.

در این بین، شرکت امنیتی NordPass به تازگی فهرستی از پرطرفدارترین پسورد‌های سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده است. ظاهرا بسیاری از مردم همچنان از رمز عبور ساده‌ای استفاده می‌کنند که به راحتی قابل هک شدن است. در ادامه با تعدادی از این پسوردها، مقایسه ۸ رمز عبور محبوب ۲۰۲۰ با ۲۰۱۹ و میزان زمان مورد نیاز برای هک‌ شدن این رمز‌ها آشنا خواهید شد.

۱۲۳۴۵۶ خطرناک، اما در صدر!
 
شرکت امنیتی NordPass پس از بررسی ۲۷۵ میلیون رمز عبور، یک فهرست ۲۰۰ تایی را منتشر کرده که حاوی پرطرفدارترین پسورد‌های سال ۲۰۲۰ برای استفاده در حساب‌های کاربری آنلاین (برخط) است. رتبه نخست این فهرست، نصیب ۱۲۳۴۵۶ شد که از سوی بیش از دو و نیم میلیون تن استفاده می‌شد.
 
این پسورد که سال قبل نیز در همین رتبه جا داشت، به ادعای NordPass بیش از ۲۳ میلیون بار در یک سال هک شده است! یک مثال دیگر، ۱۲۳۴۵ است که سال ۲۰۱۸، اول شده بود و امسال با بیش از ۱۸۸ هزار کاربر در رتبه نهم فهرست قرار گرفته است. این رمز عبور را نیز مانند قبلی، در کمتر از یک ثانیه می‌توان شکست!
 
۱ picture به جای test ۱
 
نکته جالب درباره محبوب‌ترین رمز عبور‌های سال ۲۰۲۰، حضور picture ۱ در این فهرست است که سال ۲۰۱۹ در بین ۱۰۰ پسورد محبوب، جایی نداشته است، اما اکنون در رتبه دوم قرار دارد. البته سال ۲۰۱۹، پسورد test ۱ در رده دوم بوده است که امسال در این فهرست، جایگاهی نداشته است.
 
رمز عبوری به نام password
 
سومین رمز عبور پر استفاده، خود کلمه password است و senha به عنوان یک تازه وارد در این فهرست، رتبه ششم را تصاحب کرد. جالب آن که این واژه، معادل پرتغالی پسورد است. کلمه عبور password، سال ۲۰۱۹ هم در رتبه سوم قرار گرفته بود.
 
صعود خیره کننده اعداد در این فهرست
 
سال ۲۰۱۹ پس از مورد نخست در فهرست محبوب‌ترین رمز عبور‌ها که همان ۱۲۳۴۵۶ بود، بین هشت رتبه نخست، دیگر خبری از اعداد نبود، اما سال ۲۰۲۰، شاهد صعود خیره کننده چنین پسورد‌هایی از رده‌های بالای پانزدهم به بعد بودیم.
 
در این بین، باید از اعداد پر استفاده به عنوان رمز عبور به ۱۱۱۱۱۱ و ۱۲۳۱۲۳ اشاره کنیم که از رده‌های هفدهم و هجدهم پارسال، به رتبه‌های چهارم و پنجم امسال صعود کرده‌اند.
 
عبارت‌هایی بی‌معنا، اما نشأت‌گرفته از کیبورد
 
qwerty و asdf به‌طور قطع هیچ مفهومی ندارند، اما با یک نگاه به کیبوردتان متوجه می‌شوید چرا در فهرست محبوب‌ترین رمز عبور‌های سال ۲۰۲۰ قرار گرفته‌اند. این کلمات از کنار هم قرار گرفتن یک سری حروف که روی کیبورد در کنار هم هستند، تشکیل شده‌اند.
 
پسورد‌هایی که در کمتر از چند ثانیه هک می‌شوند
 
در حالی که سازمان‌های امنیتی درباره پیشرفته‌شدن حمله هکر‌ها علیه دولت‌ها هشدار می‌دهند، بسیاری از مردم نیز با سماجت به استفاده از پسورد‌های ناامن اصرار دارند. بر اساس تحقیقات، مردم از پسورد‌های ساده استفاده می‌کنند تا راحت‌تر در ذهن‌ آنها بماند؛ مواردی مانند اعداد رُند، نام افراد مورد علاقه، سال تولد و نام غذاها!
 
نگران کننده این است که در بین ۱۰ مورد نخست فهرست محبوب‌ترین رمز عبورها، همه به جز picture ۱ در ۱۰ ثانیه یا حتی کمتر می‌توانند هک شوند. بر اساس آمار منتشر شده، پسورد‌های ۱۲۳۴۵۶، password، senha، ۱۱۱۱۱۱، ۱۲۳۱۲۳ قابل هک شدن در کمتر از یک ثانیه هستند، اما برای پسورد picture ۱ به ۳ ساعت زمان نیاز است.

 دانشمندان با استفاده از فناوری سی‌تی اسکن سه‌بعدی جسد مومیایی شده فرعون آمنهوتپ اول را برای اولین بار مشاهده کردند. به گفته دانشمندان، فرعون با چانه باریک، بینی کوچک و موهای مجعد بسیار شبیه پدرش است. شاید برای کسی که ۳ هزار و ۵۰۰ سال پیش زندگی می‌کرده، شگفت‌آور باشد که چنین دندان‌های سالمی دارد.

به گفته سحر سلیم، استاد رادیولوژی دانشگاه قاهره، می‌گوید: فرعون یک پادشاه جنگجو بوده و به همین دلیل با ظرافت و دقت خاصی مومیایی شده است. او یکی از معدود مومیایی‌های سلطنتی است که در دوران معاصر به صورت فیزیکی باز نشده، بلکه به شکل دیجیتالی از آن رمزگشایی شده است.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از فناوری سی‌تی‌اسکن سه‌بعدی جزئیات دقیقی از ظاهر این پادشاه و تجملات جواهراتی که با آن دفن شده، به دست آورده است.

سلیم می‌گوید: با مطالعه روی این جسد متوجه شدیم که آمنهوتپ اول هنگام مرگ تقریبا ۳۵ سال داشته و قدش حدود ۱۶۹ سانتی‌متر بوده است. همچنین در تابوتش ۳۰ طلسم و یک کمربند طلایی منحصر به‌فرد با مهره‌های طلا وجود دارد.

او می‌افزاید: سالم ماندن دندان‌های او گواهی بر این است که روند مومیایی کردن آن واقعا شگفت‌انگیز بوده و حتی استخوان‌های ریز داخل گوشش هم سالم باقی مانده است. بسیاری از مومیایی‌های سلطنتی دندان‌های بدی داشتند، اما آمنهوتپ اول دندان‌های بسیار سالمی داشت.

آمنهوتپ اول دومین پادشاه سلسله هجدهم بود و پس از مرگ پدرش اَهمُسه اول بر تخت سلطنت نشست. او حدود ۲۱ سال بین سال‌های ۱۵۲۵ تا ۱۵۰۴ قبل از میلاد بر مصر حکومت کرد. نام او «آمون راضی است» معنا دارد. آمون یکی از مهم‌ترین خدایان مصر باستان بود و به عنوان خالق، حاکم، خدای حاصلخیزی و خدای خورشید شناخته می‌شد.

نام تاج و تخت او جسرکاره بود – به معنی مقدس روح ری است – و به نظر می‌رسد که سلطنت مسالمت آمیزی داشته که به او اجازه داده بر سازمان اداری و ساخت معابد تمرکز کند. احتمال این می‌رود که او با مادرش احمد نفرتاری سلطنت کرده باشد.

قبلا حدس زده می‌شد که تابوت آمنهوتپ توسط کشیشان به منظور سرقت زیورآلات باز شده، اما مصرشناسان از روی هیروگلیف‌های -روش تصویرنگاری مصریان باستان- رمزگشایی شده متوجه شدند که کشیشان قرن یازدهم قبل از میلاد برای ترمیم آسیب‌های وارد شده توسط دزدان مقبره، تابوت او را باز کرده‌اند.

مقبره اصلی آمنهوتپ اول هرگز پیدا نشد. او در سال ۱۸۸۱ در مکانی در اقصر کشف شد که مقامات سلسله بیست و یکم، مومیایی‌های پادشاهان و اشراف را برای محافظت از آنها در برابر دزدان مقبره پنهان کرده بودند. خانه او موزه مصر در قاهره است. دانشمندان به دلیل پوشش‌های کتانی «عالی» که با دسته‌ای از گل‌های زبان پس قفا یا دلفینیوم، کنف رودخانه‌ای مصری و گلرنگ پوشانده شده و همچنین نقاب نقاشی شده زیبایش تابوت را باز نکردند.

جالب است بدانید هنگامی که تابوت برای اولین بار باز شد، یک زنبور درون آن پیدا شد که احتمالا به خاطر بوی دسته گل جذب شده بود. دانشمندان امیدوار بودند بتوانند شواهدی از نحوه مرگ آمنهوتپ بیابند، اما این موضوع هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

سلیم در این مورد می‌گوید: نتوانستیم هیچ زخم یا تغییر شکلی به دلیل بیماری در جسد او پیدا کنیم تا دلیل مرگ را توجیه کند. فقط بعضی از اندام‌های او بعد از مرگ مثله شده بودند که احتمالا کار دزدان قبر بوده است.

به گفته او، احشاء او توسط اولین مومیایی‌کننده‌ها برداشته شده بوده؛ اما مغز یا قلب او نه.